Amerika’da Hukuk Yüksek Lisansı

0
468X60

amerika-hukuk

LLM (Master of Laws), İngilizce eğitim veren ülkelerdeki hukuk yüksek lisansı derecesine verilen genel addır. Latince karşılığı olan Legum Magister’ın kısaltması olarak kullanılmaktadır. LLM derecesine sahip olmak isteyen öğrenciler, önce avukat olmak için gerekli olan dereceye sahip olmak zorundadırlar.

Bu derece, Kuzey Amerika dışındaki diğer ülkelerde (Türkiye, Kıta Avrupası, İngiltere, Avustralya vb. ) lisans derecesine karşılık gelmektedir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da avukat unvanı alabilmek için lisans derecesinden sonra J.D. (Juris Doctor) derecesi de almak gerekir. J.D. , genellikle sözel bir alanda alınan lisans derecesi ile LLM arasında bulunan, Kuzey Amerika’da avukatlık yapmak için geçerli olan dereceye verilen isimdir.

Hukuk eğitimi, diğer bir deyişle, Amerika ve Kanada’da lisansüstü bir derecedir ve lisans seviyesinde hukuk eğitimi verilmemektedir. Amerika’da herhangi bir dalda ya da başka bir ülkede farklı bir dalda lisans okumuş olan ilgili öğrenciler LLM’e devam etmeden önce J.D. derecesini elde etmek zorundadırlar. Türkiye ya da başka bir ülkede herhangi bir dalda lisans derecesine sahip olan öğrenciler, LSAT sınavını geçtikten sonra, Amerika’daki J.D. programlarına başvuru yapabilmektedirler. J.D. derecesini bitirdiklerinde kariyerlerine avukat olarak devam edebilirler. LLM programlarına başvuru için LSAT sınavına girmeye gerek yoktur.

Amerika’da LLM eğitimi, diğer birçok lisans programı gibi alt dallara ayrılmıştır. Programların çoğunda bu alt dal, başvuru sırasında belirlenir ve aday bu alt dalda eğitim almak üzere değerlendirilir. Dolayısıyla adayın lisans ya da J.D. eğitimi sırasında uzmanlaştığı alan büyük önem taşır. Okulların birçoğunda bulunan alt dallardan bazıları bankacılık hukuku, borçlar hukuku, ticaret hukuku, bilgi teknolojileri hukuku, insan hakları hukuku, uluslar arası hukuk ve vergi hukukudur. Amerikan Barolar Birliği (ABA) , Amerika’da ki hukuk okullarına (law Schools) akreditasyon sağlayan, tüm müfredatların birbirine denk olmasını destekleyen bir kuruluştur. Yalnızca ABA tarafından akredite olan okullardan mezun olan öğrenciler Amerika’da avukatlık yapabilmektedirler.

Amerika’da profesyonel olarak avukatlık yapmak ve duruşmalara katılmak için, avukatların eyalet barolarına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Şu anda, beş eyalet Amerika dışında lisans seviyesinde hukuk okuyan ve Amerika’da LLM derecesini tamamlayan avukatların baro sınavlarına girmesine izin vermektedir.

Bu eyaletler Alabama, California, New Hampshire, New York ve Virginia’dır. Ayrıca Alaska, District  of Columbia (Washington DC), Massachusetts, Missouri, Pennsylvania, Rhode Island, Tennesssee, Utah ve West Virginia eyaletlerinin barolarına kayıt olmak için, Amerika dışında hukuk lisans derecesi sahibi olan avukatların  kendi ülkelerinde eyaletten eyalete değişen belirli bir süre profesyonel avukatlık yapmış olmaları ve Amerika’da LLM derecesi almış olmaları gerekmektedir. Yukarıdakiler haricindeki eyalet barolarına J.D. derecesi olmadan kayıt olup, duruşmalara katılmak mümkün değildir. Amerika’da LLM programlarına başvuru için, uluslar arası öğrencilerin TOEFL ya da IELTS skorlarını, lisans ve varsa diğer yüksek öğrenim derecelerinin not dökümlerini, okuldan okula değişen ek başvuru evrakları ile birlikte, okulların son başvuru tarihlerinden önce okullara ulaştırmaları gerekmektedir. Programların son başvuru tarihleri, genellikle program başlangıç tarihinden 7-8 ay öncedir.

Hukuk dalında doktora düzeyindeki dereceye J.S.D. (Doctor of Juridical Science) adı verilir. Uluslar arası öğrenciler için LLM’den sonra 4-5 yıl arasında değişen uzunlukta olan programlara, okullar genelde yılda bir ya da iki öğrenci alırlar. Amerika dışında hukuk yüksek lisansı yapan avukatların Amerika’da ki J.S.D. programlarına kabul almaları çok düşük bir olasılıktır. LLD (doctor of laws) deresi ise Amerika’da ki hukuk fahri doktorası derecesidir ve Amerikan Hukuku’nun ilerlemesine emek veren üst düzey avukatlara verilmektedir.

Amerikan vatandaşlarının Amerika’da avukatlık yapabilmeleri için J.D. derecesini almaları yeterli olduğundan, LLM programları genelde kariyer yapmak isteyen Amerikan vatandaşı avukatlar ile Amerika’da avukatlık yapmak isteyen, kendini geliştirmek isteyen veya alanları dışında bir uzmanlık kazanmak isteyen uluslar arası hukuk mezunu öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Eğer siz de böyle bir kariyer planlaması yapıyorsanız, Amerika’da LLM yapmanız planlarınızı gerçekleştirmenizde önemli rol oynayacaktır.

468X60
Share.

Comments are closed.