Amerika’da Staj

1
468X60

Amerika'da Staj

Amerika’daki staj programları, uluslar arası öğrencilerin ve genç profesyonellerin akademik bilgilerini pekiştirip, iş tecrübesi kazanabilecekleri programlardır. Staj programları, maaşlı veya maaşsız olarak düzenlenmektedir.

Staj programlarının temel hedefi; Amerika’da bulunan şirket ve kuruluşlarda uluslar arası alanda iş tekniklerini öğrenmek ve tecrübe kazanmaktır. Katılımcılar, staj programı il, farklı iş kültürlerini yaşayarak deneyim kazanabilirler. Staj yapılan kuruluştan alınacak referansın da, kariyer için büyük bir artı olacağı da unutulmamalıdır.

Amerika’da temel olarak iki farklı kategoride Amerika staj programı sunulmaktadır;

1-       Internship: üniversiteden henüz mezun olmamış veya mezuniyet tarihinden itibaren bir sene geçmeden staja başlayacak katılımcıların dahil olduğu kategoridir. Bu programda stajyerler, akademik çalışmalarını pekiştirebilir ve pratiğe dayalı deneyim kazanırlar. Internship programları en fazla 12 ay sürer ve üniversitelerdeki zorunlu staj yerine de saydırılabilir.

2-       Trainee: Üniversiteden en az iki yıl önce mezun olup, Amerika dışında en az iki yıl iş tecrübesine sahip veya lise mezunu olup Amerika dışında ilgili alanda beş yıl iş tecrübesi olan tüm katılımcıların dahil olduğu kategoridir. Bu programa katılan stajyerler, mesleki bilgilerini Amerikan şirketlerinde geliştirerek uluslar arası iş deneyimi kazanırlar. Bu program en fazla 18 ay sürmektedir.

Stajyerlerde aranan temel özellikler:

  • 18-35 yaşları arasında olmak,
  • İleri seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak,
  • Olgun, sorumluluk sahibi, hevesli, pozitif ve yeniliklere açık olmak.

Staj yapabileceğiniz bazı alanlar;

  • Otel ve konaklama işletmeciliği,
  • İşletme ve yönetim,
  • Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri,
  • Satış Pazarlama,
  • Mühendislik Dalları

Programa katılan stajyerler, aynı şirkette olmak koşuluyla staj sürelerini uzatabilirler. Ancak toplam süre, yukarıda belirtilen süreleri (Internship için 12 ay Trainee için 18 ay) aşamaz. Ayrıca uzatma işlemi en az altı hafta kadar sürmektedi. Dolayısıyla uzatama işlemi için başvuru, programın bitişine 6-7 hafta kala yapılmış olmalıdır.

Çalışma saatleri ve ücretler Çalışma saatleri, iş anlaşmasına bağlı olarak değişmekle beraber genellikle 09:00-18:00 arasında olmak üzere hafta içi beş gün olarak düzenlenmiştir. Staj programlarının temel amacı tecrübe kazanmak olduğu için verilen ücret, saatlik 10-15$ arasındadır. Alınacak ücret asgari yaşam masraflarınız için yeterli olacaktır.

Maliyet ve Harcamalar

Staj programları hakkında daha geniş bilgi için  Eğitim Danışmanlığı Firmalarına başvurmanızı öneririz. Zira staj programlarının maliyeti, stajın çeşidi ve süresine göre farklılık göstermektedir. Başvuracağınız eğitim danışmanı, tercih ettiğiniz staj programına göre size bir maliyet çıkartacaktır.

Ayrıca; sadece işe yerleştirme değil, vize başvurusu için gerekli olan belgenin (DS-2019 formunun) getirilmesi, vize danışmanlığı, sağlık ve kaza sigortası, gidiş-dönüş uçak biletinin temini, program süresince gerekli olacak bilgilerin verileceği oryantasyon ve vergi iadelerinin alınmasında yardım gibi konular bu program içerisinde  sunulan hizmetlerdendir.

468X60
Share.