Araç Kiralamanın Tarihçesi

0
468X60

Günümüzde, kısa dönem, uzun dönem ve filo kiralama gibi alternatifleri bulunan araç kiralama, bir modern çağ hizmeti olarak düşünülür. Oysa araç kiralamanın kökenleri antik Roma’ya dek dayanır. Antik Roma’da iki tekerlekli at arabalarının kiralanmasıyla başlamıştır. Daha yakın tarihlerdeki araç kiralama örneği ise Amerika’da bir bisiklet şirketinin reklam amaçlı olarak araba kiralamaya başladığını duyurmasıyla 1904 yılında görülmüştür.

Bildiğimiz anlamda araç kiralama hizmeti fikri ise ilk olarak, o zamanlar emlakçılıkla uğraşan Joe Saunders ve kardeşleri tarafından ortaya atılmıştır. Fikrin hayata geçtiği yıl ise 1916 ağustosudur. Joe Saunders, 20 Ağustos 1916 yılında, Henry Ford’un “siyah olduğu süreci istediğiniz rengi tercih edebilirsiniz” dediği T modeli otomobillerinden bir tane almış ve ofisinin önündeki park yerine çekmiştir. Araç kiralamak için ilk müşterisi geldiğinde, ona arabaya kadar eşlik etmiş ve anahtarı elleriyle teslim etmiştir. Herkesi olduğu kadar Saunders ve kardeşlerini de şaşırtan bir şekilde, müşteri arabayla işini bitirdikten sonra geriye getirmiş ve ücretini de ödemiştir. Birkaç hafta içerisinde araç kiralama işinden kazandığı parayı görünce, emlak işini bırakmış ve filosunu 3 otomobile çıkarmıştır.

Yakın zamanda 120 Ford T modeli ve farklı modellerde kamyonlardan oluşan geniş bir filoya sahip olan Saunders ilk bayi ofisini Kansas City’de 1919 yılında açmıştır. 1920 yılında açtığı Birmingham’daki üçüncü şubesinin ardından hızla işlerini büyüten Saunders 1929 yılına gelindiğinde, 87 büyük şehirde şubesi olan dev bir araç kiralama şirketinin sahibi haline gelmiştir.

O zamanlar kamyon üretimi yapan Hertz şirketinin yöneticisi ve genç bir girişimci olan Walter L. Jacobs, Saunders’ın başarısını görmesinin ardından, 1918 yılında kendi araç kiralama şirketini kurmuştur. 12 Ford T modelinden oluşan bir filoyla işe başlayan Jacobs, 1923 yılına gelindiğinden 565 araçlık dev bir filoya sahip, yıllık bir milyon dolarlık kiralama yapan dev bir şirkete dönüşmüştür. O yılların şartlarına göre inanılmaz bir rakam olan bu gelir performansı Hertz şirketinin de dikkatini çekmiş ve şirket bugün yakından tanığımız Hertz tarafından satın alınmıştır.

 

468X60
Share.

Comments are closed.