Kimler Stanford Üniversitesi’ne Girebilir?

0
468X60

Son yıllarda yurt dışı eğitim olanaklarının artmasıyla birlikte pek çok anne – bana çocuklarının yurt dışı eğitimi alması konusuna sıcak bakmaya başladı. Özellikle Amerika’da üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler, sadece yüksek profilli eğitim olanaklarından faydalanmakla kalmayıp, yeni kültürlerle tanışma fırsatı da yakalamış oluyorlar.

Tabi Amerika’da üniversite eğitimi konusunda öğrencilere olduğu kadar ebeveynlere de önemli görevler düşüyor. Sadece 1 yıllık sıkı bir çalışma süreci, çoğu zaman önde gelen yabancı üniversitelerde okumak için yeterli olmayabiliyor. Bu çalışma sürecini, ebeveynlerin moral desteğiyle oluşturmak önemli.

Stanford Üniversitesi yüksek lisans koşulları farklılıklar göstermektedir. Lise sonrası eğitim görmek isteyen öğrenci adaylarının SAT ve TOEFL skorları büyük önem arz ediyor. Bu sonuçlar, öğrencilerin müfredat ile başa çıkıp çıkamaması açısından çok çok önemli ve üniversite yüksek puanlara sahip TOEFL ve SAT sonuçları olan öğrencilere öncelik tanıyor.

Stanford Üniversitesi gibi yüksek profilli üniversitelerin bir diğer önemli kıstası ise not ortalamaları. Özellikle lisans öğrenimi alacak olan öğrencilerinin yüksek not ortalamasının yanı sıra, öğrenim görmüş olduğu lisedeki ‘luk dilimde yer almaları çok çok önemli bir kriter.

SAT, TOEFL ya da not ortalaması gibisinden akademik ölçekler dışında öğrencinin sosyal aktiviteleri ve sosyal kimliği de üniversitenin önem verdiği konulardan biri. Öğrenci adaylarının kendilerini sağlıklı bir biçimde ifade edebilmeleri Stanford Üniversitesi ve benzeri önde gelen eğitim kurumları tarafından önemli bir öncelik taşıyor. Spor faaliyetleri, sosyal yardımlaşmaya eğilimleri ve bu konularda topluma kattıkları üretimler de öğrencilerin sosyal puanlarını arttıran etmenler arasında.

Essaylerdeki kendine ifade ediş biçimi ve bu konudaki özgünlüğü de üniversitelerin ilgisini çekebilecek bir diğer unsur. Bu açıdan hem akademik hem de sosyal puan dengesini iyi oturtabilen bir öğrenci profilinin tercih edilebilirliği oldukça yüksek. Bu puan bütünlüğü Stanford gibi üniversitelerin en önem verdiği unsurdur.

Stanford Üniversitesi’ne son başvurular, sınavların bir sene öncesinden başlamaktadır. Bu sebeple, özellikle TOEFL ve SAT sınavlarına giriş tarihlerinin doğru bir biçimde organize edilmesi ve bu başvuru tarihlerinden önce sonuçlandırılmış olması gerekmektedir.

468X60
Share.

Comments are closed.