Kontakt Lens Kullanıcısı Olmaya Başlamadan Önce

0
468X60

Kontakt lens kullanmaya başlamadan önce özen gösterilmesi gereken bir takım konulara bu yazımızda ışık tutacağız. Lens kullanımı bazı hallerde bir zorunlulukken, bazen de kişiler gözlük kullanmayı tercih etmedikleri için lens takmayı tercih edebilir. Göz sağlığınızın bozulmasını istemiyorsanız siz de kontakt lens kullanmadan evvel bu önerilerimize kulak vermelisiniz.

Kontakt lens kullanımıyla alakalı en kritik şey bir göz doktoruna muayene olmaktır. Sadece bir göz hekimi kontakt lens kullanmaya uygun olduğunuza karar verebilir. Ne sertlikte ve de ne çeşit bir lens kullanabileceğinize göz doktorunuz karar vermelidir. Göz doktoruna sormadan kendi kendinize kontakt lens kullanmaya başlarsanız gözlerinize istenmeyen hasarlar verebilirsiniz.
Bir diğer ayrıntı da kontakt lenslerin ne kadar süreyle kullanılacağıdır. Aldığınız kontakt lens haftalık, günlük ya da aylık kullanıma uygun olabilir. Lenslerinizi kullanırken üzerinde yazan süreye mutlaka uymalısınız. Çantanızda yedek lens taşımak bu yüzden çok önemlidir. Bu sayede kontakt lenslerinizin çizilmesi ya da kaybolması durumunda hemen yeni lenslerinizi takabilirsiniz.

Gözlerinizin numarası birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden hangi lensin hangi gözünüze ait olduğunu karıştırmamak çok önemlidir. Kontakt lenslerinizi her zaman aynı sırayla takıp çıkartarak bunu engelleyebilirsiniz.

Havuz ve deniz gibi gözlerinizin suya temas edeceği yerlerde kontakt lenslerinizi gözünüzden çıkartmalısınız. Böyle yerlerde gözleriniz kolaylıkla mikrop kapabilir. Ayrıca buralarda kontakt lensler gözünüzden kayıp çıkabilir. Yine uyumadan önce de kontakt lenslerinizi çıkarın.

Kontakt lens kullanırken görmenizde bir lekelenme veya bulanıklık olması halinde lensleri çıkartın. Görmeniz birkaç dakika içinde normale dönmüyorsa hemen bir göz doktoruna gidin. Aynı şekilde kısa sürede geçmeyen batma, yanma, sulanma ya da kızarma benzeri durumlarda zaman geçirmeden bir doktora görünmelisiniz.

Son olarak, kullanacağınız kontakt lensin hangi marka olduğuna da çok dikkat edin. Size ve gözünüze uygun lens markalarını bulabilmek için detaylı bir araştırma yapın. Güvenilir olmayan bir markalı lens kullanırsanız bu durum gözlerinize fayda sağlamaktan çok zarar verecektir. Seçtiğiniz kontakt lens markasına her yerde kolayca ulaşabileceğinizden de emin olun.

468X60
Share.

Comments are closed.